Facebook şiddəti əngəlləmək üçün 3 min nəfəri işə götürəcək
Sosial media nəhəngi Facebook, son zamanlar canlı yayım xidməti "Facebook Live" üzərindən edilən şiddət paylaşımlarına mane olmaq üçün 3 min nəfəri işlə təmin edəcəyini bildirib.
"Marja" xəbər veri ki, Facebook-un İcraçı Direktoru və qurucu ortağı Mark Zuckerberg etdiyi açıqlamada, son həftələrdə Facebook üzərindən paylaşılan görüntülərdə və aparılan canlı yayımlarda insanların özlərinə və ya başqalarına zərər verməsinin narahatverici kimi səciyyələndirib.
Zuckerberg, sözügedən görüntülərin məruzə edilməsini daha asan və sürətli hala gətirmək üçün Facebookda hazırda bu sahədə fəaliyyət göstərən 4 min 500 nəfərə, gələcək bir il ərzində daha 3 min nəfər daha əlavə olunacağını ifadə edib.
Yeni məşğulluq sayəsində Facebookdakı "nifrət ritorikaları" və "uşaq istismarı" ehtiva edən paylaşımların da hesabat edilməsinin asanlaşacağını bildrən Zuckerberg, Facebookun yerli xalq və qanunverici orqanlar ilə əməkdaşlıq içində çalışacağını vurğulayıb.
Təxminən iki həftə əvvəl ABŞ-ın Klivlend şəhərindəki Stiven Stephens adlı bir adam, yol kənarında saxladığı 74 yaşlı Robert Godwini silahla vuraraq öldürmüş və törətdiyi cinayəti Facebook üzərindən canlı olaraq paylaşmışdı.