Malayziya ilk, Azərbaycan isə 24-cü yerdədir
Malayziya Müsəlman turistlər üçün ən yaxşı istiqamət olaraq müəyyənləşdirilib.
"Marja" xəbər verir ki, Mastercard və CrescentRating-in hazırladığı "Müsəlmanların Səyahət Seçimləri İndeksi 2017" hesabatına görə, Malayziya, Müsəlman turistlərə şərait yaradan ölkələr sıralamasında 82,5 indeks xalı ilə bu il də ilk sıradakı yerini qoruyub.
Siyahıda Malayziyanın ardınca 76,9 indeks xalı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) və 72,6 indeks xalı ilə İndoneziya gəlir.
Keçən ilki siyahıda 73,9 xalla üçüncü sırada olan Türkiyə bu il 72,4 xalla dördüncü olub. Azərbaycan siyahıda 24-cü yerdədir. Azərbaycan "Təhlükəsiz səyahət", "Restoran", "İbadət məkanı" və "Viza" meyarları üzrə yüksək xallar alıb.
CrescentRating-in fərqli meyar qiymətləndirmələrində, Türkiyə, viza tətbiqi, tranzit keçid, ibadət məkanı olması, hava limanı xidmətləri, təhlükəsiz səyahət və ailə istirahət zonası kimi sahələrdə müsbət xüsusiyyətlərilə ön plana çıxır.
Mərkəzi Sinqapurda yerləşən səyahət platforması CrescentRating-in Baş Direktoru Fazal Bahardeen, hər il təxminən 121 milyon Müsəlmanın dünyanın müxtəlif ölkələrinə səyahət etdiyini deyib. Bahardeen, Müsəlman turistlərin səyahətlərdə təxminən 155 milyard dollar xərclədiyi və bunun ümumi turizm iqtisadiyyatına töhfəsinin 10 faiz olduğunu bildirib.
Dünya üzrə 130 ölkəni əhatə edən və 2011-ci ildən bu yana aparılan tədqiqatda, halal kəsim, ibadət məkanları, Müsəlman dostu xidmət və tədbirlər iləyanaşı səyahət asanlığı və mübadilə imkanları nəzərə alınır.
Hasabat ilə ətraflı buradan tanış ola bilərsiniz.