OPEC-in neft ixracından xalis gəlirlərinin artacağı proqnozlaşdırılır
ABŞ-dan Bazar ertəsi günü gələn açıqlamaya görə, Neft İxrac edən Ölkələr Birliyinin (OPEC) ixrac gəlirləri 2016-ci ildə 2004-ci ildən bəri ən aşağı səviyyəsinə düşməsinin ardından bu il yəqin ki, artacaq.
"Marja" xəbər verir ki, Enerji İnformasiya İdarəsinin neft qiymətləri və ixracı proqnozlarına görə, OPEC üzvlərinin gəliri, bu il ərzində 539 milyard dollara çıxa bilər. Enerji İnformasiya İdarəsinin hesabatına görə, neft ixracından gələn xalis gəlirlər, aşağı neft qiymətlərinə və ixracdakı azalmaya bağlı olaraq 2016-ci ildə 15 faiz düşərək təqribən 433 milyard dollara enmişdi.
İxracat gəlirlərindəki bu azalma, OPEC qrupunun hasilatı azaldaraq neft qiymətlərini qaldırmağa olan ehtiyacını vurğulayır. Bazar Ertəsi günü Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiya, neft hasilatının azaldılması razılaşmasının uzadılmasına tərəfdar olduqlarını açıqlayıblar.