Azərbaycan Almaniyadan avtomobil idxalını kəskin artırıb
Bu ilin yanvar-iyun aylarında Azərbaycana Almaniyadan ümumi dəyəri 77 milyon 107 min ABŞ dolları olan 6 385 yeni minik avtomobili idxal edilib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında aparılan hesablamalarına görə, bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə miqdar ifadəsində 52,2%, dəyər ifadəsində isə 42,6% artıb.
İdxal edilən yeni avtomobillərin çoxu mühərrikinin həcmi 1 000-1 500 kub sm (8 milyon 360 min dollarlıq 2 374 vahid) olan avtomobillər olub. Dəyər ifadəsində isə idxalda ən böyük pay sahibi mühərriklərinin həcmi 1 500-3 000 kub sm olan (47 milyon 342 min dollarlıq 1 678 ədəd) nəqliyyat vasitələri olub.
Qeyd edək ki, cari ilin ilk yarısında Almaniyadan Azərbaycana dəyəri 1 milyon 328 min dollar olan 24 hibrid minik avtomobili gətirilib. İdxal olunmuş tam elektrik mühərrikli avtomobillərin sayı isə 10-a bərabər olub (758,18 min dollar dəyərində).