Ştuttqart Prokurorluğu tərəfindən aparılan emissiya qalmaqalı istintaqı çərçivəsində Mercedes-in dörd ayrı əyalətdəki 11 obyektində axtarış aparılır.
Polis və prokurorluq tərəfindən edilən açıqlamada, Baden-Vürtemberq, Berlin, Saksoniya, Aşağı Saksoniya əyalətindəki Mersedes-Benz obyektlərində 23 prokuror və 230 polisin iştirak etdiyi əməliyyatla emissiya dəyərlərində oynama iddialarına dair dəlil axtarılır.
"Marja" Almaniya mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Mercedes dizel qalmaqalı çərçivəsində həyata keçirilən axtarışları təsdiqləyib, amma ətraflı məlumat verməyib. "Bild" qəzeti isə, istintaqın hədəfində şirkətin yüksək səviyyəli rəhbərləri olmadığını yazıb.
Prokurorluq Mart ayında Mercedes əməkdaşları haqqında dizel qalmaqalı çərçivəsində istintaq aparılacağını bildirmişdi. Prokurorluqla əməkdaşlıq ediləcəyini açıqlayan Mercedes, manipulyasiya iddialarını rədd edir.
2015-ci ildə bir başqa Almaniya avtomobil nəhəngi olan Volkswagenin dünya miqyasında milyonlarla avtomobilin emissiya dəyərlərini xüsusi bir proqram ilə aşağı göstərdiyi ortaya çıxmışdı.