Avropada rouminq ödənişləri ləğv edildi
Avropa Birliyi (AB) ölkələrində mobil telefon operatorlarının abunəçilərə təqdim etdiyi səyahət rouminqinə bu gündən etibarən son verilir.
"Marja" xəbər verir ki, üzərində 10 ildən uzun bir müddətdir çalışılan, AB Komissiyasının hazırladığı və Avropa Parlamenti (AP) tərəfindən qəbul olunan "Evdəki kimi səyahət" adlı rouminq qanunu bu gün qüvvəyə minib.
Qanunla, 15 İyun 2017-ci il tarixindən etibarən AB daxilində hər hansı bir ölkənin mobil telefon operatorunun abunəçisi olan istifadəçi, başqa AB ölkəsinə edəcəyi səyahətlərində özünün operatorunun tarifi üzərindən zəng, mesajlaşma və məlumat paketlərindən əlavə rouminq haqqı ödəmədən istifadə edəcəkdir.
Beləliklə, AB üzvü olan ölkələrin vətəndaşlarının, iş, istirahət və özəl səyahətlərində bir başqa AB üzvü ölkəsinin sərhədlərini keçdikdə aldığı rouminq mesajlarına və istifadə məhdudiyyətinə son qoyulur.
İstifadəçilər, mobil abunə paketlərini digər ölkədə öz ölkələrindən daha uzun müddət istifadə edərsə məhdudlaşdırılmış bir əlavə pul ödəyəcəklər. Bu pul 2017-ci ildə 1 dəqiqəlik çıxış üçün 3,2 avro/cent, qısa mesaj (SMS) başına 1 avro/cent, mobil internet istifadəsində 1 giqabayt istifadə üçün 7,75 avro ilə məhdudlaşdırılacaq. Bu ödənişlər də mərhələli şəkildə aşağı salınacaq.