Bankların məcburi ehtiyat saxlaması qaydası dəyişir - QƏRAR
KİÇİK VƏ ORTA BİZNES ÜÇÜN AŞAĞI FAİZLƏ MİKROKREDİT
Avqustun 1-dən xarici valyutada olan depozitlər Mərkəzi Bankda xarici valyutada olan müxbir hesabda saxlanılmalıdır
Pul təklifi üzərində nəzarətin gücləndirilməsi və qiymət sabitliyinin dəstəklənməsi, eləcə də pul siyasətinin effektivliyinin artırılması məqsədilə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti “Məcburi ehtiyatların norması, hesablanması və saxlanması Qaydası”nda dəyişiklik edilməsi barədə qərar qəbul edib.
Dəyişikliyə əsasən, bank məcburi ehtiyatları hesablama bazasına daxil olan milli valyutada və qiymətli metallarda depozitlər üzrə Mərkəzi Bankda olan manatla müxbir hesabında, xarici valyutada olan depozitlər üzrə isə Mərkəzi Bankda istənilən xarici valyutada olan müxbir hesabında saxlamalıdır.
Qeyd edək ki, hazırda isə banklar məcburi ehtiyatları hesablama bazasına daxil olan depozitlərin valyutasından asılı olmayaraq AMB-dəki istənilən bir və ya bir neçə müxbir hesabda saxlaya bilərlər.
Bu dəyişiklik 2017-ci il 1 avqust tarixindən qüvvəyə minəcək.