Bank Respublika 2016-cı il üzrə illik hesabatını təqdim etdi
Bank Respublika 2016-cı il üzrə illik audit hesabatını dərc edib
Bankdan “Marja”ya daxil olmuş məlumata görə, maliyyə hesabatlarının beynəlxalq standartlarına əsasən (IFRS) 2016-cı il üzrə audit keçirən KPMG şirkəti, müvafiq dövr üzrə bank tərəfindən təqdim olunan məlumatların adekvatlığını və həmin standartlara uyğunluğunu təsdiq edib. Audit hesabatı Bank Respublikanın İnternet səhifəsində dərc olunub.
“Bankın hesabatı yüksək likvidlik dərəcəsini, kredit portfelinin tərkibindəki valyuta kreditlərinin payının azalmasını və bazarla müqayisədə vaxtı keçmiş kreditlərin həcminin xeyli aşağı olmasını əks edir.
Hesabatda həmçinin 2016-cı ilin sentyabrında səhmdar kapitalının artırılması da qeyd olunub. Bu məbləğ ötən ilin sonuna proqnozlaşdırılan zərərlərin məcmu kapitala təsirini azaldılması istiqamətində yönəldilmişdir”,- Bankın məlumatında deyilir.
Standartlara görə, hesabat tarixindən sonra bəzi hadisələr də qeydiyyata alınmışdır. Bunların arasında 28 Mart 2017-ci ildə səhmdar kapitalının növbəti dəfə artırılması haqqında qəbul edilmiş qərar da var. Həmin qərar Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası ilə razılaşdırılıb və hal-hazırda qərarın rəsmiləşdirilməsi prosesi davam edir.
Xəbər verdiyimiz kimi, İyunun əvvəlində Azərbaycan Respublikası Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasında (MBNP) bir qrup bankların və audit şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüş keçirilmişdi. Görüşdə bəzi bankların qanunvericiliyə müvafiq olaraq tələb olunan müddətdə maliyyə hesabatlarını açıqlamamasının səbəbləri və bunların aradan qaldırılması yolları müzakirə edilmişdir.
Dünən Palatanın banklar ilə razılşadırdığı tarix başa çatıb.