Mercedes-Benz 1 milyon avtomobilini geri çağırır
Almaniyanın avtomobil istehsalçısı Mercedes-Benz əyləc sistemində yaranan problemə görə dünya üzrə təxminən 1 milyon avtomobilini geri çağırır.
Marja.az Mercedes-Benz-in yaydığı açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, problemin 2004-2015-ci illərdə istehsal edilən ML, GL və R-Class seriyalarında (SUV) "əyləc gücləndiricisinin funksiyasının" korroziyadan yarana biləcəyi qeyd edilib.
Açıqlamada, zərər çəkmiş ola biləcək avtomobillərin sahibləri ilə əlaqə saxlanacağı və dərhal geri çağırılmaya başlanacağı bildirilib.
Almaniya Federal Avtomobil Nəqliyyatı Agentliyinin (KBA) məlumatına görə, Mercedes-Benz bütün dünya üzrə 993 407 avtomobili geri çağıracaq, onlardan 70 000-i Almaniyadadır.
KBA-nın yaydığı açıqlamada bildirilib ki, Mercedes-Benz avtomobillərində korroziya ən pis halda əyləc pedalı ilə əyləc sistemi arasında əlaqənin kəsilməsinə səbəb ola bilər.
"Nəticədə ayaq əyləci işləməyə bilər", - məlumatda deyilir.
Almaniya mətbuatında yer alan xəbərlərdə sözügedən avtomobillərdə yüksək korroziya olması vəziyyətində xüsusilə güclü və ya sərt əyləc zamanı əyləc servosunun mexaniki zədələnə biləcəyi, buna görə də əyləc pedalı ilə əyləc sestemi arasındakı əlaqənin kəsilə biləcəyi, ayaq əyləcinin işləməyəcəyi vurğulanıb.
Yer düşümüşkən, Mercedes-Benz Mayın 13-də ABŞ-da 2006-cı ildən 2012-ci ilədək istehsal olunmuş 292 mindən çox ML, GL və R-Class avtomobillərini nadir hallarda sərt əyləcin mexaniki zədələnməsi ehtimalına görə geri cağırırb. Bu problem yaranarsa əyləc pedalı ilə avtomobilləri dayandırmaq mümkün olmaya bilər.