SİMA ilə əmək müqaviləsi bildirişlərini və pensiya təminatını izləmək daha rahat oldu
Vətəndaşlar Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin nəzdində yaradılan “e-sosial” portalında əmək müqaviləsi bildirişlərini və pensiya təminatını SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə artıq daha rahat izləyə biləcəklər.
Qeyd edək ki, portalda hər bir vətəndaş haqqında Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sistemindən götürülən məlumatlar yerləşdirilir. Sosial müdafiə hüquqları barədə bütün məlumatları buradan əldə etmək mümkündür.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, SİMA-nın “ASAN Login” Vahid Giriş Sisteminə inteqrasiyası vətəndaşlara “e-sosial” portalına daxil olaraq öz əmək müqaviləsi bildirişlərini, ərizə və müraciətlər, pensiya təminatı, müavinət, ünvanlı sosial yardım, fərdi kapital, avtomobil, mənzil növbəsi və s. haqqında məlumatları izləmək imkanı verir.
SİMA-nın tətbiqi ilə elektron imza əldə etmək üçün xidmət ofislərindən asılılığa son qoyulur. Bununla da ölkənin istənilən nöqtəsində yaşayan və internetə çıxış imkanı olan hər bir şəxs olduğu yerdən elektron dövlət xidmətlərindən yararlana biləcək. Bu imkan vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, fərdlərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun daha da aktivləşməsinə səbəb olacaq.