Neftin qiyməti Azərbaycan üçün kritik olan səviyyəyə yaxınlaşır
OPEC-in hasilatın azaldılması müqaviləsinə daxil edilməyən Liviya son dörd ildə ən çox neftini istehsal edib. Üstəlik tankerlərdə toplanan neft bu ay 2017-ci ilin ən yüksək səviyyəsinə çıxıb.
"Marja" xəbər verir ki, Amerika Neft İnstitutunun (API) məlumatlarına görə, ABŞ-da neft ehtiyatları ötən həftə 2.72 milyon barrel düşüb. Çərşənbə günü açıqlanan rəsmi neft ehtiyatları göstəricisinin 1.2 milyon barel azalacağı gözlənilir. ABŞ-da neft hasilatı və qazılan yeni quyular artır. Bunun nəticəsində ölkədə ehtiyatların yenidən artacağı gözlənilir.
ABŞ-da və Liviyada artan neft hasilatı, Neft İxrac Edən ölkələr Birliyinin (OPEC) və tərəfdaşlarının hasilatlarını azaltmaları səylərini heç edir. Baker Hughes Inc.-ının açıqladığı məlumatlara görə, ABŞ-da qazılan neft quyularının sayı 22 həftə ardıcıl artıb və son 30 ilin ən uzun artım dövrünü keçirir.
Analitiklər, ABŞ-da quyuların artmasının neft təklifini daha da artacağını gözləyirlər.
Bakı vaxtı ilə saat 07:50-yə olan məlumata görə, Qərbi Texas nefti (WTI) 43,41 dollardan, Brent nefti 45.91 dollardan alıcı tapıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın dövlət büdcəsinin gəlirləri üçün neftin qiyməti 40 dollar götürülüb.