Sürücülərlə əmək müqaviləsi bağlanılmalıdır, onlar hazırlıq keçərək şəhadətnamə almalıdır - YENİ QAYDALAR
Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 8 aprel tarixli müvafiq Qərarı ilə “Avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq sərnişin və yük daşımalarına Buraxılış Qaydaları” təsdiq edilib.
Marja Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin məlumatına istinadən xəbər verir ki, Qaydalar növbəti ilin aprel ayından tətbiq ediləcək.
Qaydalara əsasən sürücülərlə əmək müqaviləsi bağlanılmalıdır. Daşıyıcının məsul şəxsi və sürücüləri peşəkarlıq səriştəsi ilə bağlı hazırlıq keçərək şəhadətnamə almalıdır. Operator işgüzar nüfuzu, maliyyə vəziyyəti və peşəkarlıq səriştəsi ilə bağlı meyarlara cavab verməlidir. Göründüyü kimi, Nazirlər Kabinetinin qərarı uğur üçün mühüm faktor olaraq insan kapitalının önəmini təsdiq edir.
Qeyd olunub ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi öz səlahiyyətləri çərçivəsində daşıyıcılara dəstək göstərməyə və onların inkişafına kömək etməyə hazırdır. Avtomobil nəqliyyatı sahəsini tənzimləyən mövcud normativ-hüquqi aktlarda ciddi dəyişikliklərlə bağlı təkliflər hazırlanmış və yaxın zamanlarda təsdiq edilməsi gözlənilir. Bu sahədə xidmətlərin elektron formada göstərilməsini, habelə məlumatların əlçatanlığını təmin edən “AYNA” informasiya sistemi yaradılacaq.