"Avtovaz"ın istehsalı kəskin azalıb
"Avtovaz" 2022-ci ilin birinci yarısında 70 minə yaxın avtomobil istehsal edib ki, bu da ötən ilin səviyyəsinin 40%-ni təşkil edir. Bununla yanaşı, ilin ikinci yarısında iki dəfə çox avtomobil istehsal etmək planlaşdırılır", - çərşənbə axşamı Samara vilayəti hökumətinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
“Bu gün avtomobil sənayesində ilin birinci yarısında istehsalın həcmi ötən ilin səviyyəsinin cəmi 40%-ni təşkil edib, lakin “Avtovaz” ilin ikinci yarısında təxminən 140 min avtomobil istehsal etməyi planlaşdırır ki, bu da iki dəfə çox isrtehsal demək olacaqdır. Biz görürük ki, insanlar öz işlərinə qayıdırlar, istehsal bərpa olunur və ümumilikdə böhranın əsas mərhələsinin başa çatdığını söyləmək olar”, - regional hökumətin sədri Viktor Kudryaşov sitat gətirir.
Qeyd edilib ki, mart ayına qədər Tolyatti meydançasında Lada Vesta istehsalı üçün avadanlığın quraşdırılması başa çatacaq və bu, gələn il istehsal həcmini ildə 400 minə qədər avtomobilə çatdırmağa imkan verəcək.
“Avtovaz”ın istehsalı demək olar ki, bütün may ayı ərzində komponentlərin çatışmazlığı səbəbindən dayanıb. İyunun əvvəlində minik avtomobillərinin yığılması bərpa olunub, Lada Granta Classic 2022 modeli buraxılıb (Renault Rusiyanı tərk etdikdən sonra). AvtoVAZ-ın yayın sonunadək üç modeli istehsal edəcəyi gözlənilir: Niva Legend, Niva Travel və Cross, Drive Active 2022 və Classic 2022 versiyalarında təqdim olunan Lada Granta. 2023-cü ilin əvvəlində şirkətin sırası yeni modellərlə tamamlanacaq.