Xəbərdarlıq: Bazar "qasırğasına" hazırlaşın
Ci-pi Morqan (JP Morgan ) strateqləri qlobal bazarların uzun müddətdir qeyri-adi şəkildə sakit olduğunu, investorların bazarda təlatümə hazırlaşmağa başlaması lazım olduğunu bildirib.
"Marja" FT-yə istinadən xəbər verir ki, Ci-pi Morqandan Marko Kolanovic səhmlər kimi riskli aktivlərin illərdir ki, "ralli" etdiyini (bahalaşdığını), volatilliyin rekord aşağı səviyyələrə düşdüyünü bildirib.
Mütəxəssis "əsas mənada volatilliyin yüksək olmaması lazımdır, ancaq hazırkı makro mühitin bütün zamanların ən aşağı volatilliyinə zəmanət vermədiyi də aydın şəkildə görünür" deyə bildirib.
Mütəxəssis qeyd edib ki, ABŞ, Yaponiya və Avropa Mərkəzi banklarının monetar təşviqləri (bazardan qiymətli kağız almaları) maliyyə aktivlərinin qiymətlərinin yüksəlməsinə səbəb olurdu. Yaxın gələcəkdə Yaponiya və Avropa Mərkəzi banklarının monetar təşviqləri başa çatacaq, Fed isə artıq faiz artırmağa başlayıb. Beləliklə maliyyə aktivlərinin bahalaşmasını dəstəkləyən faktorlar ortadan qalxacaq. Kolanovic "Orta perspektivdə bu, bazarda təlatümə,volatilliyin artmasına və quyruq risklərinə (tail risk) səbəb olacaq" ifadəsini istifadə edib.