İstanbulda gəmi kanalının tikintisi 20 milyard dollara başa gələcək
İstanbulda gəmi kanalının tikintisi Türkiyəyə ilkin planlaşdırılan qiymətdən 5 milyard dollar baha - 20 milyard dollara başa gələcək.
Marja xəbər verir ki, bunu bazar günü Türkiyənin Nəqliyyat naziri Adil Karaismailoğlu “Sabah” qəzetinə müsahibəsində bildirib.
"Kanalın dəyəri ilkin hesablamalardan yüksək oldu. Biz tikintini 15 milyard dollar hesablamışıq, 20 milyard dollara başa gələcək", - deyə nazir bildirib və əlavə edib ki, Türkiyə hakimiyyəti layihəni büdcədənkənar mənbələr hesabına həyata keçirmək istəyir. .
"Dünyanın ən mühüm layihələrindən biri gec-tez həyata keçiriləcək. Bu, zərurətdir", - Türkiyənin Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbəri bildirib.
Onun sözlərinə görə, kanalın tikintisi Bosforda nəqliyyat yükünü xeyli azaldacaq. "Hazırda ildə 40 min gəmi Bosfor boğazından keçir. Əgər sabah bu rəqəm 60-70 minə çatarsa, onların Bosfordan keçməsi qeyri-mümkün olacaq", - nazir vurğulayıb.
İstanbul kanalının tikintisi layihəsini Türkiyənin prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan 2011-ci ildə baş nazir olarkən bəyan edib. Türkiyə hakimiyyətinin proqnozlarına görə, 45 kilometrlik süni kanalın ötürücülük qabiliyyəti sutkada 160 gəmi təşkil edəcək. Kanalın illik gəlirinin əsasən gəmi tranzit haqları hesabına təxminən 8 milyard dollar olacağı gözlənilir.