İsuzu Motors, Rusiyadakı müəssisəsinin taleyi ilə bağlı qərarın olmadığını açıqladı
Korporasiyanın mətbuat xidmətindən bildiriblər ki, onlar müxtəlif variantları öyrənirlər.Yaponiyanın iri yük maşını və avtobus istehsalçısı Isuzu Motors, Rusiya Federasiyasına qarşı sanksiyalar kontekstində tədarük zəncirinin pozulması səbəbindən mart ayından fəaliyyəti dayandırılan Rusiyadakı müəssisəsinin taleyi ilə bağlı hələ qərar verməyib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı korporasiyanın mətbuat xidmətinin nümayəndəsi məlumat verib.
“Hələ heç nə qərar verilməyib, - deyə o bildirib: “Biz yerlərdə vəziyyətə əsasən müxtəlif variantları araşdırırıq”.
"Yomiuri" qəzeti sentyabrın 27-də yazıb ki, Isuzu Motors indi Rusiyadan tamamilə çıxmağı düşünür. Nəşrin məlumatına görə, korporasiya bu qənaətə gəlib ki, nəqliyyat əlaqələrinin pozulması kontekstində hissələrin və birləşmələrin tədarükünün dayandırılması səbəbindən Rusiya Federasiyasında istehsalı bərpa etmək çətin olacaq.
Isuzu Motors 2008-ci ildə Ulyanovsk vilayətindəki montaj zavodunda istehsala başlayıb. 2021-ci ildə təxminən 3,7 min yük maşını istehsal edib. Bu, Isuzu Motors-un qlobal istehsalının təxminən 1%-nə bərabərdir. Əvvəllər korporasiya Rusiyada yük avtomobillərinin istehsalını ildə 5000-ə qədər artırmağı planlaşdırırdı.