Rusiyanın "Metrovaqonmaş" müəssisəsindən 115 vaqon alınıb
"Vaqon parkının yeniləşdirilməsi üzrə işlər də mütəmadi şəkildə davam etdirilib. 2016-cı ilin aprel ayından başlayaraq bu günə kimi, Rusiyanın "Metrovaqonmaş" müəssisəsindən 115 vaqon alınıb".
Marja.az xəbər verir ki, bunu "Bakı Metropoliteni" QSC-nin Mətbuat xidməti və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi Bəxtiyar Məmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, texniki innovasiyalar baxımından 4-cü nəslə mənsub olan yeni vaqonların idarə olunma sistemi mikroprosessor əsasında qurulub:
"Sələflərindən fərqli olaraq, yeni vaqonların dartı mühərrikləri dəyişən cərəyanla işləyir. Mühərriklərin gücü əvvəlkilərdən 50 faiz çoxdur. Yeni vaqonlar çəkisinə görə daha yüngüldür, banları paslanmayan metaldandır və bir vaqondan başqasına rahat keçmək mümkündür. Bütün vaqonlar mükəmməl havalandırma sisteminə malikdir. Sərnişin informasiya sistemi mükəmməldir. Salonlarda "qaçan sətir" lövhəsi, müşahidə kameraları qoyulub".