2022-ci ildə Rusiya avtomobil bazarının kəskin kiçiləcəyi proqnozlaşdırılır
Avtomobil dilerləri: Rusiya avtomobil bazarı 2022-ci ildə qıtlıq səbəbindən 50-70% azala bilər.Rusiya avtomobil bazarı qıtlıq fonunda bu il 50-70% azala bilər.
Marja xəbər verir ki, bunu RİA Novosti-yə müsahibə verən dilerlər bildiriblər.
"Yeni avtomobillərin olmaması səbəbindən avtomobil dilerlərinin satış həcmi ilin sonunadək 50-70% azala bilər", - AvtoSpetsTsentr-in mətbuat xidməti bildirir.
“Bu il satışın ötən illə müqayisədə 58-65% azalaraq 600 min avtomobilə düşəcəyi gözlənilir”, - "Avtodom"un mətbuat xidmətindən bildiriblər.
"Avilon" şirkətinin yeni avtomobillərin satışı üzrə baş direktor müavini Aleksey Starikovun sözlərinə görə, Rusiya avtomobil bazarının nə qədər geriləyəcəyini dəqiq proqnozlaşdırmaq çətindir: "Bununla belə, mövcud vəziyyətə əsasən, ilin sonuna qədər avtomobil qıtlığının və satışların azalmasının davam edəcəyi göz qabağındadır".
Rusiya Avtomobil Dilerləri Assosiasiyası 2022-ci ildə Rusiyada yeni avtomobillər bazarının 2,5 dəfə azalacağını gözləyir.
2021-ci ildə Rusiyada 1,67 milyon ədəd minik avtomobili və yüngül kommersiya avtomobili satılıb (2020-ci illə müqayisədə 4,3% çox). Bu ilin 10 ayı ərzində satış 502,5 min avtomobil təşkil edib (keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 60,8% az).