ABŞ-da neft quyularının sayı artır
Dünyada neft sahəsinə xidmət göstərən ən böyük şirkətlərdən biri olan Baker Hughes-un həftəlik məlumatlara görə, Amerikanın neft sənayesində bu həftə 7 yeni neft quyusunun qazılmasına başlanıb və qazılan quyuların sayı 763-ə yüksəlib. Qazılan neft quyuları yaxın gələcəkdə hasilatın daha da artmasına səbəb ola bilər.
Beləliklə, ölkədə qazılan neft quyularının sayı son 25 həftənin 24-ündə artb.Yanvar ayında 522 olan qazılan quyuların sayı son 25 həftədə 46 faiz artıb.
ABŞ-da qazılan quyuların sayı 2014-cü ilin Oktyabr ayında 1609 ilə ölkə tarixindəki ən yüksək səviyyəsinə qalxmışdı. Aşağı neft qiymətlərinin Amerikanın neft sənayesinə mənfi təsir etməsilə ötən ilin may ayında 316-ya geriləyərək 80% azalma qeyd etmişdi.
NEFT HASİLATI ARTIR
ABŞ-ın xam neft hasilatı də son 20 həftənin 17-sində artım göstərib.
ABŞ Enerji İnformasiya İdarəsinin (EIA) dünən açıqlanan məlumatlarına görə, ötən ilin oktyabr ayında gündəlik orta hesabla 8,45 milyon barelə qədər geriləyən ABŞ-ın xam neft istehsalı, son 20 həftənin 17-sində yüksələrək ötən həftə gündəlik orta hesabla 9,34 milyon barrel olub.
EIA-nın iyun ayı hesabatına görə isə, ABŞ-ın xam neft hasilatının bu il gündəlik orta hesabla 9,3 milyon barrel, gələn il də 10 milyon barrel olması gözlənilir.
NEFT 3 FAİZ UCUZLAŞDI
ABŞ-da qazılan neft quyularının sayındakı artımın ardından qlobal bazarda xam neft qiymətləri düşüb.
Baker Hughes-in məlumatlarının ardından, Brent növü nrftin barrel qiyməti 3,1 faiz azalma ilə 46,55 dollardan, Qərbi Texas neftinin barrel qiyməti də 3,1 faiz düşərək 44,05 dollardan ticarət olunub.