“Unibank”ın səhmdarlarının yeni pay bölgüsü açıqlanıb
“Unibank” ASC-nin səhmdarlarının daha detallı yeni pay bölgüsü açıqlanıb.
Bu barədə Bankın saytında bildirilir.
Məlumata görə, “Unibank”ın Müşahidə Şurasının sədri Eldar Qəribov Bankın səhmlərinin 41,9%-nə nəzarət edir. Bankın Nizamnamə kapitalının 70% artırılmasından əvvəl bu göstərici 56,9% olub.
Bundan əvvəl “Unibank”ın səhmlərinin 4,4%-nə nəzarət edən Zemfira Cəfərovanın payı isə 2,6%-ə düşüb.
Əvvəlcədən deyildiyi kimi Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) “Unibank”dakı payını 12,15%-dən 21,9%-ə, Almaniyanın "DEG" investisiya şirkəti isə payını 6,7%-dən 27,6%-ə çatdırıb. Digər fiziki və hüququ şəxslərin, minoritar səhmdarların Bankdakı payı isə 19,85%-dən 6%-ə düşüb.
Xatırladaq ki, "Unibank" 2002-ci ildə Azərbaycanın iki kommersiya bankı - 1992-ci ildən fəaliyyət göstərən "Mbank" və 1994-cü ildən mövcud olan "Promtexbank"ın birləşməsi ilə yaradılıb.
Kapital:
Unibank” KB ASC-nin nizamnamə kapitalı 119,686,326.72 AZN təşkil edir. Buraxılan səhmlərin sayı 44 002 326 ədəddir. Bank hər bir səhmin nominal dəyəri 2,72 manat olan 38 855 226 ədəd ( 105,686,214.72 AZN məbləğində) adi adlı, səs hüququ verən sənədsiz səhm və hər birinin nominal dəyəri 2,72 manat olan 5 147 100 ədəd (14 000 112 manat məbləğində) adlı, sənədsiz imtiyazlı səhm buraxıb. Bankın səhmlərinin reyestr saxlayıcısı kimi Milli Depozit Mərkəzi çıxış edir. Səhmlərin depozitar uçotunu Milli Depozit Mərkəzi aparır.