Azərbaycanda törəməsi olan bankın kapitalı 1 milyard dollar artırılır
Unicredit və Koç Qrupunun "Yapı Kredi"nin kapitalının artırılmasını qiymətləndirir.
"Marja" xəbər verir ki, "Bloomberg"ə danışan mənbələrə görə, Bankın kapitalının 1 milyard dollar artırılması planlaşdırılır.
Mövzuya yaxın mənbələrin verdiyi məlumata görə, Unicredit və Koç Holding "Yapı Kredi"nin kapitalını möhkəmləndirmək üçün 1 milyard dollara qədər artırmağı qiymətləndirir.
Danışıqlar özəl olduğu üçün adının açıqlanmasını istəməyən mənbələrin verdiyi məlumata görə, "Yapı Kredi"nin 41 faiz səhminə sahib olan İtaliyanın "Unicredit Spa" bankı, kapital artırımında 500 milyon dollara qədər iştirak etmək və prosesi il sonuna qədər tamamlamağı nəzərdə tutur. Mənbələr Unicredit-in kapitalın artırılması üçün "Yapı Kredi"nin digər əsas səhmdarı "Koç Holding"in də dəstəyini istəyir.
Qeyd edək ki, "Yapı Kredi Bank Azərbaycan"ın səhmlərinin 99,8%-i "YapıKredi Bank AŞ"yə məxsusdur.
"Yapı Kredi Bank"ın səhmlərinin 81,8% faizi "Koç Finansal Hizmetler"ə (KFS) aiddir. KFS, Unicredit və Koç Qrupunun ortaq (50%-50%) tərəfdaşlığıdır. Bankın qalan 18,20% faizlik səhmi ictimaiyyətə açıqdır və birjada alınıb-satılır.