“Qaradağ”da ilk günəş paneli quraşdırıldı - 500 mindən çox panel quraşdırılacaq
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi ilə birlikdə qoyuluş gücü 230 MVt olan “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının tikildiyi əraziyə baxış keçirib.
Səfər zamanı “Masdar” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən layihə çərçivəsində müvafiq yolların çəkilməsinin başa çatdırıldığı, günəş panellərinin quraşdırlacağı ərazinin düzləşdirildiyi və kilometrlərlə ərazinin hasarlandığı bildirilib.
Hər iki üzü elektrik enerjisi istehsal edə bilən və hər birinin gücü 545-550 Vt olan 500 mindən çox günəş panelinin quraşdırılmasının planlaşdırıldığı, hazırda panellərin tədricən sahəyə gətirildiyi, panellərin təmizlənməsi üçün avtomatlaşdırılmış qurğuların sınaqdan keçirildiyi qeyd edilib.
330/35 kV-luq yarımstansiyanın tikintisinin davam etdirildiyi, tək oxlu günəş izləmə sistemi ilə təchiz olunacaq stansiyanın cari ilin sonuna qədər istismara veriləcəyi vurğulanıb.
Daha sonra energetika naziri və şirkətin baş icraçı direktoru stansiyada ilk günəş panelinin quraşdırılması prosesində və ağacəkmə mərasimində iştirak ediblər.