"Azərxalça"nın zərəri daha da artıb, yığılmış zərəri 20 milyon manatı aşıb
Dövlət şirkəti "Azərxalça" ASC 2022-ci ili 3 milyon 368 min manat xalis zərər ilə başa vurub. Şirkət 2021-ci ili 3 miyon 199 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı. Beləliklə, ötən il "Azərxalça"nın xalis zərəri 169 min manat daha çox olub.
Marja.az xəbər verir ki, "Azərxalça" şirkətinin satışdan gəlirləri 2021-ci ildə 1 miyon 606 min manat ikən, 2022-ci ildə 1 milyon 551 min manata düşüb (56 min manat azalıb).
Ötən il "Azərçalça"nın cəmi gəlirləri (satış gəliri, faiz gəliri və sair gəlirləri) 2 milyon 506 min manat, cəmi xərcləri 5 milyon 874 min manat təşkil edib. Xərclərin böyük hissəsi ümumi və inzibati xərclərdir.
2022-ci ilin sonunda "Azərxalça"nın yığılmış zərəri 20 milyon 406 min manata çatıb. 2021-ci ilin sonunda Şirkətin yığılmış zərəri 17 milyon 39 min manat təşkil etmişdi.
Ötən il "Azərxalça"nın cəmi aktivləri 11 milyon 988 min manata azalaraq 2021-ci ilin sonundakı 102 milyon 796 min manatdan 90 milyon 808 min manata düşüb.
"Azərxalça"nın 15 milyon manatlıq nizamnamə kapitalı Azərbaycan hökumətinə məxsusdur. Şirkət Azərbaycanda xalça və xalça məmulatlarının istehsalını, ixracını, onların ölkə daxilində və xaricdə satışının təşkilini, xalça və xalça məmulatlarının istehsalında yeni texnologiyaların tətbiqini, maddi-texniki bazanın müasirləşdirilməsini və ondan səmərəli istifadəni, habelə bu sahənin inkişafı ilə bağlı digər işləri yerinə yetirir.