"Xan" çökür - ARTIQ ZƏRƏR İLƏ İŞLƏYİR
Araq, konyak, şampan istehsal edən və "Xan" brendi ilə məşhur olan “Göygöl Şərab Zavodu” ASC şirkəti 2022-ci ili 789 min manat xalis zərər ilə başa vurub. Şirkət 2021-ci ili 208 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Xatırladaq ki, “Göygöl Şərab Zavodu” ASC 2020-ci ili 1 milyon 427 min 309 manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə “Göygöl Şərab Zavodu”nun xalis mənfəəti 7 dəfəyə yaxın azalmışdı.
Marja.az xəbər verir ki, “Göygöl Şərab Zavodu” ASC-nin satışdan gəlirləri 2021-ci ildə 16 milyon 619 min manat ikən, 2022-ci ildə 15 milyon 52 min manata düşüb.
2020-ci ildə “Göygöl Şərab Zavodu”nun satışdan gəlirləri 20 milyon 832 min manat təşkil etmişdi.
“Göygöl Şərab” ASC Azərbaycanın qocaman malik şərab, konyak, şampan, və vodka istehsal edən müəssisəsidir. Zavod əsasən “Xan”, “Göygöl”, “Karabakh” markaları ilə şərablar istehsal edir.
“Göygöl Şərab Zavodu” ASC 16 sentyabr 2005-cı il tarixindən səhmdar cəmiyyət kimi fəaliyyət göstərir. Əsas səhmdarı 99.88% payla “Vinagro” MMC-dir. “Vinagro” MMC-nin təsisçisi nizamnamə kapitalında 100% payla Həsənov Rafiq Həsən oğludur.