“Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı”nın məbləğləri açıqlanıb
“Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı”nın məbləğləri açıqlanıb.
“Marja” xəbər verir ki, bu, Baş nazir Əli Əsədovun imzaladığı “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı”nın verilməsi Qaydasının və həmin təhsil qrantının məbləğinin təsdiq edilməsi haqqında qərarda əksini tapıb.
Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantının verilməsi Qaydasının izahında bildirilir:
Nazirlər Kabinetinin qeyd olunan Qərarı ilə “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı”nın verilməsi Qaydası və həmin Təhsil Qrantının məbləği” təsdiq edilmişdir.
Qaydada Təhsil Qrantının dövlət büdcəsindən Elm və Təhsil Nazirliyinə ayrılan vəsait hesabına İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin, inkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri qrupuna daxil olan ölkələrin, eləcə də Azərbaycan xalqı ilə etnik, tarixi və mədəni bağlara malik xalqların və milli azlıqların yaşadığı ölkələrin vətəndaşlarının təhsilinin təşkili məqsədilə verilməsi əks olunmuşdur.
Eyni zamanda Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantının illik məbləği müxtəlif təhsil səviyyələri üzrə müəyyən edilmiş, eləcə də digər xərclər nəzərdə tutulmuşdur.