Çin şirkətinin qurucusu 18 gündə “ən varlı adam” titulunu itirdi
Çinin e-ticarət nəhəngi Temu-nun qurucusu Kolin Huanq (Colin Huang) 18 gündə "Çinin ən varlı adamı" statusunu itirib.Məşhur Çin e-ticarət platforması Temu-nun sahibi olan PDD Holding Group-un qurucusu Kolin Huanq (Colin Huang) “Çinin ən zəngin adamı” statusunu itirib.
PDD Holdings səhmlərinin ucuzlaşması ilə Huanqın sərvəti 14,1 milyard dollar azalıb.
Bloomberg Billionaires Index-in məlumatına görə, Huang 35,2 milyard dollarlıq sərvətlə 4-cü yerə düşüb.
Huang avqustun 8-də qablaşdırılmış su satışından zənginləşmiş Zhong Shanshan-ı geridə qoyaraq Çinin ən varlı adamı ollmuşdu. Zhong bazar ertəsi günü 50 milyard dollarlıq sərvətlə yenidən 1-ci yerə yüksəlib.
PDD-nin gəlirləri rüblük olaraq analitiklərin təxminlərindən aşağı olub və satışların yavaşlayacağına dair xəbərdarlıqlar edilib. Şirkətin baş direktoru Chen Lei, müxtəlif cəbhələrdə artan rəqabətin olduğunu və gəlir artımının istər-istəməz təzyiqə məruz qalacağını bildirib.
Keçmiş Google mühəndisi Huang 2015-ci ildə PDD-ni qurub və 2021-ci ilin əvvəlində Huang-ın xalis sərvəti 71,5 milyard dollara çatıb. Temu alış-veriş platforması digər platformalardan daha ucuz olması ilə seçilir.