"Samsung"un vitse-prezidentinə 5 il həbs cəzası verildi
"Samsung"un vitse-prezidenti Jay Y. Lee 5 il azadlıqdn məhrum edilib. "Yonhap" İnformasiya Agentliyinin xəbərinə görə, Lee, rüşvət də daxil olmaqla bəzi ittihamlara görə, fevraldan bu yana həbsxanasında idi.
"Marja" xəbər verir ki, Lee, son olaraq 7 Avqustda 12 illik həbs edilməsi tələbilə hakim qarşısına çıxmışdı.
Atası Lee Kun-hee-nin 2014-cü ildə infarkt keçirərək həyatını itirməsinin ardından "Samsung" şirkətlər qrupunun faktiki rəhbərliyinin, "Samsung Electronics"də sədr müavini olan Jay Y. Lee-nin də daxil olduğu qalmaqal, Cənubi Koreya prezidenti Park Geun-hye-nin də vəzifədən uzaqlaşdırılmasına səbəb olmuşdu.
"Samsung", Park-ın dostu Choi Soon-sil-in rəhbəri olduğu qeyri-hökumət təşkilatlarına "dövlətdən imtiyazlar qoparmaq naminə" yardım etməkdə günahlandırılır. Bu ianələrin, "Samsung"un şirkət birləşdirmə prosesinə siyasi dəstək almağa çalışdığı dövrdə edildiyi irəli sürülür.
İddialar başlıca olaraq "Samsung"un tikinti sahəsində fəaliyyət göstərən "Samsung C&T" ilə bağlı şirkəti "Cheil Industries"in mübahisəli birləşməsi prosesinə fokuslanır.