Putin: Bu il Ukrayna ilə yeni qaz sazişi imzalamağa vaxt qalmayıb
Rusiya prezidenti Vladimir Putin bu il Ukrayna ilə yeni təbii qaz tranziti müqaviləsi imzalamaq üçün vaxt qalmadığını bildirib və Ukraynanı Slovakiya, Çexiya və Avstriyaya qaz təchizatını nəzərdə tutan müqaviləni uzatmamaqda günahlandırıb.
Üç ilə yaxındır müharibə şəraitində olan Rusiya və Ukrayna arasında mövcud 5 illik təbii qaz tranziti müqaviləsi ilin sonunda başa çatacaq.
Putin dünən verdiyi açıqlamada “Müqaviləni yeniləməyəcəklərini açıqladılar” deyərək, Kiyevin bu addımı ilə Avropanı cəzalandırdığını bildirib.
Putin, “Heç bir müqavilə yoxdur və bunu 3-4 günə bağlamaq mümkün deyil”, bildirib.
Ukraynanın işğalından sonra Avropa Rusiyadan təbii qaz alışını sürətlə azaldıb və Ukrayna vasitəsilə tədarük etdiyi Rusiya qazının miqdarı da xeyli azalıb. Ötən il Avropa ölkələri Ukrayna vasitəsilə 15 milyard kubmetr təbii qaz alıb ki, bu da müharibədən əvvəlki dövrün cəmi 8 faizini təşkil edir.