“Azərkosmos” Türkiyə şirkəti ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kosmik Agentliyi (“Azərkosmos”) Türkiyənin kosmik sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı şirkətlərdən biri olan “Plan-S” şirkəti ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb.
“Azərkosmos”un yaydığı məlumata görə, imzalanma mərasimi “Azərkosmos”un ev sahibliyi etdiyi Kosmik Texnologiyalar Konfransı çərçivəsində baş tutub.
Tərəflər arasında əldə edilən razılaşma, “Plan-S” şirkətinin “Connecta IoT” adlı innovativ peyk şəbəkəsinin Azərbaycanda tətbiqinə dair kommersiya fəaliyyətlərinə start verilməsini və gələcək əməkdaşlıq üçün ümumi çərçivənin formalaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Bu əməkdaşlıq Azərbaycanın rəqəmsal və kosmik texnologiyalar sahəsində inkişafını dəstəkləməklə yanaşı, regionda peyk əsaslı IoT (Əşyaların İnterneti) xidmətlərinin genişlənməsi baxımından da əhəmiyyətli addımdır.
Qeyd edək ki, “Connecta IoT” - “Plan-S” tərəfindən yaradılmış aşağı orbitli peyklərdən ibarət şəbəkədir və geniş miqyaslı Əşyaların İnterneti (IoT) həlləri üçün nəzərdə tutulub. Bu sistem vasitəsilə dünyanın istənilən nöqtəsində yerləşən sensorlar və cihazlar vasitəsilə real vaxtda məlumat ötürülməsi mümkündür. “Connecta IoT” xüsusilə kənd təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat və ətraf mühitin monitorinqi sahələrində istifadə oluna bilər.