Azərbaycanda ən böyük GES-də ilk panelin quraşdırılması mərasimi keçirilir
Biləsuvar rayonunda inşa olunan ölkənin Günəş Elektrik Stansiyasının ilk günəş panelinin quraşdırılması mərasimi keçirilir.
Məlumata görə, tədbirdə Energetika Nazirliyi, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Agentliyi, “Azərenerji” ASC, "SOCAR Green", eləcə də "Masdar" şirkətinin rəhbər şəxsləri və Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri iştirak edirlər.
Mərasim zamanı iştirakçılara layihənin əsas məqamlarını əhatə edən təqdimat nümayiş olunub. Ardınca yüksək səviyyəli qonaqlar qonaqlar simvolik olaraq simvolik ilk günəş panelinin quraşdırılmasında iştirak edib, xatirə panellərini imzalayacaqlar.
Qeyd edək ki, umumi sahəsi 1400 hektar olan Biləsuvar GES-də Çinin “JA Solar” şirkətinin istehsalı olan, hər iki üzü elektrik enerjisi istehsal edə bilən 943 mindən çox panelin quraşdırılması nəzərdə tutulur.
Gücü 625-630 Vt təşkil edən günəş panelləri mərhələli şəkildə sahəyə gətirilir. Stansiya 8131 ədəd tək oxlu izləmə sistemi ilə təchiz olunacaq. İstismara verildikdən sonra panellərin təmizlənməsi xüsusi qurğular vasitəsilə avtomatik olaraq həyata keçiriləcək.Stansiyanın növbəti il istismara verilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi və yaşıl enerji zonasının yaradılması məqsədilə Biləsuvar rayonunda Günəş elektrik stansiyasının inşası ilə əlaqədar Azərbaycan dövləti ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti arasında müqavilə imzalanıb və 2024-cü il iyunun 4-də Prezident İlham Əliyev və BƏƏ-nin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabirin iştirakı ilə layihənin təməli qoyulub.