İspaniya hökuməti Kataloniyanın bütün maliyyə mənbələrinə əl qoydu
İspaniyanın Maliyyə Nazirliyi, qeyri-qanuni elan edilməsinə baxmayaraq 1 Oktyabrdakı müstəqillik referendumu ilə bağlı təşəbbüslərini dayandırmayan Kataloniya muxtar irespublikasının bütün maliyyə mənbələrinə əl qoyub.
"Marja" xəbər verir ki, Nazirlər Kabinetinin cümə günü keçirdiyi toplantısından sonra maliyyə naziri Cristobal Montoronun Kataloniya muxtar hökumətinə verdiyi 48 saatlıq müddət başa çatıb.
İspaniyanın demokratiya tarixində ilk dəfə mərkəzi hökumət muxtar respublikanın büdcəsinə müdaxilə edib.Bundan sonra Katalonyadaki təhsil, səhiyyə, sosial xidmətlər və məmur maaşları kimi bütün xərclər birbaşa İspaniya Maliyyə Nazirliyi tərəfindən ödənəcəyi bildirilib.
Kataloniya muxtar respublikasının hökuməti isə İspaniya hökumətinin "qeyri-qanuni referendum üçün 1 avro da verməyəcəyik" səbəbilə verdiyi qərarın ləğvi üçün Ali Məhkəməyə müraciət edib.
Kataloniya 1 Oktyabrda referendum keçirəcək.
Digər tərəfdən, İspaniyanın İqtisadiyyat, Sənaye və Rəqabət Naziri Luis de Guindos, Katalonyadaki müstəqillik tərəfdarı cəhdləri "ağılsız" kimi qiymətləndirib.
De Guindos, Kataloniya müstəqilliyinin eyni zamanda Avropa Birliyindən çıxış anlamına gəldiyinin vurğulayaraq bunları dedi: