Dünyanın ilk "süni intellekt naziri" vəzifəsinin icrasına başladı
Robotlar daxil bütün cihazlara məskunlaşmağa başlayan "süni intelektin" artıq nazirliyi belə var.
"Marja" xəbər verir ki, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) yeni Süni İntellekt Nazirliyi (The Minister of Artificial Intelligence - AI) yaradılıb və nazir təyin edilib. BƏƏ-nin ilk süni intellekt (zəka) naziri 27 yaşlı Omar Bin Sultan Al Olama olub.
Bu barədə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Vitse-prezidenti, Baş Naziri və Dubay Əmiri Şeyx Məhəmməd bin Raşid Al Maktum Twitter səhifəsindən məlumat yayıb.
2117-DƏ MARSA YERLƏŞƏCƏKLƏR
Bundan əvvəl baş nazirin yanında gələcək üzrə direktor kimi çalışan gənc nazirin təqib edəcəyi məsələlər arasında süni zəka texnologiyası, yaşayış sahələri və təhlükəsizliyi kimi məsələlər yer alacaqdır.
BƏƏ, ötən günlərdə "2031 süni zəka strategiyası"nı da elan etmişdi. Ölkə, 2021-ci ildə kağızla aparılan bütün əməliyyatları elektronlaşdırmağı, 2030-da bütün əmirlikdəki nəqliyyat şəbəkəsinin 25%-ini avtonom (sürücüsüz) olaraq həyata keçirməyi, 2050-də istehsal olunan enerjinin 75%-ini alternativ mənbələrdən əldə etməyi və hətta 2117-ci ildə Marsa köçməyi hədəfləyir.