İlk dəfə beynəlxalq xurma festivalı keçiriləcək
Bu il noyabrın 4-5-də Balakən rayonunda ilk dəfə “Beynəlxalq xurma festivalı” keçiriləcək. Festivalda Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici ölkə səfirliklərinin, beynəlxalq qurumların nümayəndələrinin və digər qonaqların iştirakı nəzərdə tutulur. Balakən şəhərindəki ümummilli lider Heydər Əliyevin adını daşıyan mədəniyyət və istirahət parkında reallaşacaq festivalda xurmadan hazırlanmış geniş çeşiddə məhsullar nümayiş olunacaq, tanınmış musiqi kollektivləri rəngarəng konsert proqramı ilə çıxış edəcəklər.
Bu barədə Balakən Rayon İcra Hakimiyyətindən məlumat verilib.
Xatırladaq ki, xurma istehsalı Balakən rayonunun kənd təsərrüfatında ənənəvi sahələrdən sayılır. Hazırda rayonda mövcud xurma bağlarının ümumi sahəsi 800 hektardan çoxdur. Ötən il bu bağlardan 14 min 392 ton xurma məhsulu əldə olunub. Cari ildə isə xurma istehsalının 15 min tondan çox olacağı proqnozlaşdırılır.
Xurma, həm də ixrac potensialı yüksək olan məhsullardan biri hesab olunur. Hazırda Balakəndə xurma ixracatı ilə məşğul olan onlarla sahibkar fəaliyyət göstərir. Məhsul əsasən, Rusiya və Ukraynaya ixrac edilir, həmçinin yerli bazarlarda da satışa çıxarılır. Rayonun Katex kəndində yeni yaradılan “Balxurma” müəssisəsində bu mövsümdən xurmanın quru və yarımquru emalı həyata keçiriləcək. Müəssisədə istehsal olunacaq məhsullar daxili bazardan əlavə, MDB, Avropa və ərəb ölkələrinə də ixrac olunacaq.