"Pambıq əkini sahələrini iki dəfə artıracağıq”
Kürdəmir rayonunun Bağman kənd sakini Vidadi Pirişova məxsus ailə fermer təsərrüfatında cari mövsümdə 13 hektar sahədə pambıq yetişdirilib. Pambıqçılıq ailə fermer təsərrüfatında ənənəvi sahə hesab edilir və son illər bu gəlirli sahənin inkişafı üçün ardıcıl tədbirlər görülür.
Təsərrüfatın başçısı Vidadi Pirişov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aqrar sektorda aparılan islahatlar, fermerlərə göstərilən dəstək ənənəvi sahə olan pambıqçılığın inkişafına gözəl şərait yaradıb. Bu mövsümdə əkin aparılan sahələrdə yüksək aqrotexniki tədbirlər həyata keçirilib və bol məhsul yetişdirilib. Hazırda yığım davam edir. İndiyədək 28 ton “ağ qızıl” toplanılıb. Vidadi Pirişov hər hektardan azı 30 sentner məhsul götürmək əzmindədir.
Kürdəmirli fermer bildirib ki, pambıqçılıq böyük zəhmət tələb edən sahədir. “Əldə etdiyimiz təcrübə, dövlət dəstəyi və torpağa bağlılığımız bizi təsərrüfatın bu sahəsini ildən-ilə genişləndirməyə ruhlandırır. Gələn il pambıq əkini sahələrini iki dəfə artıracağıq”, - deyə Vidadi Pirişov vurğulayıb.