“İndiyədək 42 aqroparkın yaradılmasına 1,2 milyard manat ayrılıb”
“Azərbaycanda sənayeləşmənin inkişafı iqtisadiyyatın priorotetlərindəndir".
Bunu "Beynəlxalq maliyyə institutları ilə sənaye parkları və sənaye məhəllələri rezidentlərinin əməkdaşlıq imkanları" mövzusunda keçirilən tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda 5 sənaye parkı, 4 sənaye məhəlləsi və 3 aqropark təşkil olunub. "Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında bu gün 13 rezident qeydiyyata alınıb. Növbəti rezidentlərlə danışıqlar da davam etdirilir. Bu gün Sumqayıt Kimya Sənaye Parkına yatırılan investisiyaların həcmi 2,4 milyard dollardan çoxdur. Aqroparkların inkişafı da sənayeləşmə ilə bağlı prioritetdir. Bu günə qədər 28 rayonda 42 aqropark yaradılıb. Bu aqroparkların ümumi dəyəri 1,2 milyard manatdan çoxdur. 13 aqroparkın yaradılmasına Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu tərəfindən 98 milyon manatdan çox vəsait ayrılıb. İndiyədək ümumilikdə 350 milyon manat dəyərində investisiya təşviqi sənədi verilib", - deyə N. Səfərov qeyd edib.