Anbarlarda yığılan suyun həcmini açıqladı
"Suvarma mövsümünün əvvəlinə respublikanın su anbarlarında 15,6 mlrd. kubmetr su yığılıb ki, bu da kənd təsərrüfatı bitkilərinin vegetasiya suvarmasının mütəşəkkil aparılmasına şərait yaradıb".
Bunu "Meliorasiya və Su Təsərrüfatı" ASC-nin sədri Əhməd Əhmədzadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, bunun nəticəsində respublikada bu ilin oktyabrın 1-nə bütün kənd təsərrüfatı bitkiləri 1 mln. 437 min hektar sahədə orta hesabla 3,2 dəfə suvarılıb: "O cümlədən, taxıl 544 691 hektarda 2,3 dəfə, pambıq 136 104 hektarda 3,1 dəfə, tütün 2914 hektarda 4,5 dəfə, yem bitkiləri 423 053 hektarda 3,6 dəfə, bostan-tərəvəz 67 408 hektarda 5,3 dəfə, çoxillik əkmələr 105 157 hektarda 3,3 dəfə və həyətyanı sahələr 157725 hektarda 4,6 dəfə suvarılıb".
O bildirib ki, çay məcralarında 10,9 mln. kubmetr həcmində məcratəmizləmə işləri aparılıb: "6714 kubmetr şax-daş və faşın bəndlər quraşdırılıb, daş-beton bəndlərdə 13,9 min kubmetr həcmində təmir işləri görülüb. Əkin sahələrinin su təminatının və meliorativ vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə aparılan təmir və bərpa işləri əkin sahələrinin vaxtlı-vaxtında suvarma suyu ilə təmin olunmasına şərait yaradıb".