Azərbaycanda filtrsiz siqaret satışı qadağan edilib
İqtisadiyyat Nazirliyi “Azəri” korporasiyasına həmin müəssisənin Şəkidə 2016-cı ilin iyulundan istehsal etdiyi filtrsiz “Pramida” siqaretinin satışını qadağan edib. Bu barədə yanvarın 23-də “Azad İstehlakçılar” İB-nin rəhbəri Eyyub Hüseynov bildirib.
Filtrsiz siqaret istehsalı faktının araşdırılması “Azad İstehlakçılar” İB-nin Nazirlər Kabinetinə müraciətindən sonra başlayıb.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar Xidməti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidmətinin cavab məktubunda qeyd edilir ki, Səhiyyə Nazirliyinin Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin qərarı ilə 14 dekabr 2016-cı ildən “Azəri” korporasiyasına filtrsiz siqaret istehsalı üçün 16 iyul 2016-cı ildə verilən gigiyena sertifikatı ləğv edilib.
“Filtrsiz siqaret istehsalının qadağan edilməsi istehlakçıların qələbəsidir. İndi növbə bu siqaretləri satışdan yığışdırmalı olan Antiinhisar Xidməti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidmətinindir», deyə Eyyub Hüseynov bildirib.