Avro Bölgəsinin dağılması riski yüksək olaraq qalır
Bazar gözləntilərinə dair araşdırmalar aparan Sentix şirkətinin sorğusuna görə, Avro Bölgəsinin 12 ay içərisində dağılması ehtimalı yüksək səviyyədə qalmaqda davam edir. Yunanıstan, İtaliya, Fransa və Niderland ən çox mənfi trend içərisində olan ölkələr kimi müəyyənləşdirilib.
"Marja" xəbər verir ki, baş ofisi Frankfurtda yerləşən Sentix, yanvar ayına olan Avro Bölgəsi Dağılma İndeksi (EBI) sorğusunun nəticələrini yayıb. Sorğuya görə, Vahid Pul Birliyinin sabitliyi, 2017-də də investorlar üçün narahatlıq mənbəyi olmaqda davam edir.
Dekabr ayında 21,8 faiz olan indeks, yanvarda yüngül azalma ilə 21,3%-ə geriləməsinə baxmayaraq, yüksək səviyyədə qalmaqda davam edib.
Bu nisbət, sorğuda iştirak edən investorların 21,3%-nin, yəni hər 5 investordan birinin, Avro Bölgəsinin 12 ay içərisində dağılmasının mümkün ola biləcəyini düşündüyü mənasına gəlir.