Azərbaycanda 300-dən çox adda mal və xidmət növü bahalaşıb
2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda orta illik baza inflyasiya 2017-ci ilin sonuna qeydə alınmış 13,2%-ə qarşı 1,9% təşkil edib. Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankından (AMB) məlumat verilib.
“2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənən məhsullar və xidmətlər, həmçinin mövsümi xarakter daşıyan kənd təsərrüfatı məhsulları nəzərə alınmadan hesablanan orta illik baza inflyasiya 2017-ci ilə olan 13,2%-ə qarşı 1,9% təşkil edib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Yanvar-sentyabr aylarında orta illik inflyasiya 2,6%, o cümlədən ərzaq malları üzrə 1,1%, qeyri-ərzaq malları üzrə 0,7%, xidmətlər üzrə 0,8% təşkil edib.
"Bu dövrdə inflyasiyanın hesablanması üçün istifadə olunan 521 adda mal və xidmətdən 160-nın qiyməti azalıb, 41-nin qiyməti isə dəyişməz qalıb. Beləliklə, 320 adda mal və xidmət növünün qiymətlərində artım müşahidə olunub", - deyə məlumatda vurğulanır.