Azərbaycandan kapitalın çıxarılması artıb
“Marja” 2018-ci ilin yekunu üzrə Azərbaycan Respublikasının Tədiyyə balansına istinadən xəbər verir ki, ötən il Azərbaycandan kapitalın çıxarılması (repatriasiyası) 3 milyard 156.2 milyon dollar təşkil edib.
2017-ci ildə Azərbaycandan 2 milyard 820,5 milyon dollar kapital çıxarılmışdı. 2017-ci illə müqayisədə 2018-ci ildə çıxarılan kapital 335,7 milyon dollar və ya təxminən 12% artıb.
"Birbaşa investisiyalar formasında xaricdən cəlb olunmuş sərmayələrin ümumi məbləği 4.1 mlrd.dollar olmuşdur. Ölkə iqtisadiyyatına yatırılmış birbaşa investisiyaların strukturunda neftqaz sektorunun xüsusi çəkisi 76.5% təşkil etmişdir. 2018-ci ildə tədiyə balansında birbaşa investisiyalar maddəsinin neft-qaz sektoru üzrə xalis maliyyə öhdəliklərinin (952.9 mln.dollar) artımı cəlb olunmuş investisiya ilə (4 mlrd. 109.1 mln.dollar) kapitalın repatriasiyası (3 mlrd.156.2 mln.dollar) arasındakı fərqdən formalaşır. Qiymətləndirmələrə görə, qeyri-neft sektoruna cəlb olunmuş birbaşa investisiyaların ümumi məbləği 967.1 mln.dollar olmuşdur",- Mərkəzi Bankın 2018-ci il üzrə Azərbaycanın Tədiyyə balansı məlumatında deyilir.
“Birbaşa investisiyalar formasında xaricdən cəlb olunmuş sərmayələrin ümumi məbləği 5.7 mlrd.dollar olmuşdur. Ölkə iqtisadiyyatına yatırılmış birbaşa investisiyaların strukturunda neft-qaz sektorunun xüsusi çəkisi 86% təşkil etmişdir. 2017-ci ilin yanvar-dekabr aylarında tədiyə balansında birbaşa investisiyalar maddəsinin neft-qaz sektoru üzrə xalis maliyyə öhdəliklərinin (2 mlrd.80.3 mln.dollar) artımı cəlb olunmuş investisiya ilə (4 mlrd. 900.8 mln.dollar) kapitalın repatriasiyası (2 mlrd.820.5 mln.dollar) arasındakı fərqdən formalaşır. Qiymətləndirmələrə görə qeyri-neft sektoruna cəlb olunmuş birbaşa investisiyaların ümumi məbləği 813.1 mln. dollar olmuşdur”, - Mərkəzi Bankın 2017-ci il ezrə Azərbaycanın Tədiyyə balansı məlumatında deyilirdi.