Azərbaycandakı sement şirkətinin səhmləri "uçur"
"Holcim Azərbaycan" səhminin qiyməti kəskin bahalaşıb.
Fiziki şəxs səhmdarların dividend və səhmlərin baha qiymətə alınması tələbindən sonra "Holcim Azərbaycan" ASC-nin səhminin qiyməti bahalaşıb.
"Marja" xəbər verir ki, bu gün Bakı Fond Birjasında "Holcim Azərbaycan" səhminin alış qiyməti 29 manat, satış qiyməti isə 30,45 manatdır.
Avqustun sonunda Bakı Fond Birjasında “Holcim-Azərbaycan” ASC-nin 1 səhmi 20 manata alınıb, 21 manata satılırdı. Beləliklə, Sentyabrda "Holcim Azərbaycan" səhmi 45% bahalaşıb. Səhmin nominal qiyməti 20 manatdır.
Özəlləşdirmə zamanı keçmiş “Qaradağ - Sement” ASC-nin (hazırda "Holcim Azərbaycan" ASC) işçilərinə 1 özəlləşdirmə çeki qarşılığında 186 ədəd səhm verilib. Hazırda əksəriyyəti Qaradağ rayonunun Sahil qəsəbəsində yaşayan fiziki şəxs səhmdarlardan çoxu 186 ədəd səhmə sahib olduqlarını təsdiq edən Depo Hesabından çıxarışa malikdirlər. Bugünkü qiymətlər ilə, 1 səhm paketinin (Depo Hesabından çıxarışın) qiyməti 5394 manatdır. ötən ayın sonunda qiymət 3720 manat idi. Qısası, Sentyabrda səhm paketinin qiyməti 1674 manat bahalaşıb.
Xəbər verdiyimiz kimi, sement istehsalçısı “Holcim-Azərbaycan” ASC-nin bir qrup fiziki şəxs səhmdarı səhmlərə dividend ödənilməsini və sonra səhmlərin yüksək qiymətə alınmasını tələb edirlər. “Holcim-Azərbaycan” ASC-nin fiziki şəxslərdən səhmləri almağa hazır olduğu və bu məqsədlə vəsait ayrıldığı bildirilir. Digər bir məlumata görə, artıq “Holcim-Azərbaycan” səhmlərin alınması üçün investisiya şirkətlərindən biri ilə (broker ilə) müqavilə bağlayıb. Ətraflı: “Holcim-Azərbaycan”ın fiziki şəxslərdən səhmləri alacağı bildirilir
“Holcim Azərbaycan”ın 94 milyon 880 min manat bölüşdürülməmiş mənfəəti var və 10 ildən artıqdır səhmdarlara dividend ödənilmir.
“Holcim Azərbaycan” illik 1,9 milyon ton sement istehsalı gücünə malikdir.