Neft Fondu büdcə tapşırığını 12%-ə yaxın kəsirlə icra edib - DOLLAR SATILMIR
“Valyuta bazarına müdaxilələr Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) həyata keçirdiyi valyuta hərracları vasitəsilə olmuş, 2019-cu ilin 9 ayında valyuta hərraclarında 4 milyard 512,85 milyon ABŞ dolları satılmışdır”.
Bu valyuta həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə isə 126,75 milyon ABŞ dolları azdır: “Dövlət büdcəsi gəlirlərinin icrası barədə 9 aylıq məlumatlara əsasən, baxılan dövr ərzində ARDNF transfertlərinin həcmi 88,4% icra edilmiş, 987,2 milyon manat vəsaitin icrası reallaşdırılmamışdır”.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Mərkəzi Bank cari ilin 9 ayında ARDNF-in transferlərinin nisbətən aşağı səviyyədə icra edilməsi səbəbini bazarda dollar təklifinin ona tələbi üstələməsi və dolların satılmaması ilə izah etmişdir.
"Transferlərin nəzərdə tutulduğu həcmdə icrası məqsədilə valyuta hərraclarında bu həcmin reallaşdırılacağı halda, ilin son 3 ayında dövriyyədə gözləniləndən çox manat yarana bilər ki, bu da inflyasiyaya təzyiq deməkdir. Təzyiqin neytrallaşdırılması məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən sterilizasiya əməliyyatları keçiriləcəyi təqdirdə isə manatın məzənnəsi möhkəmlənmə təsirləri ilə üzləşə bilər",- Rəydə bildirilir.
Dövr ərzində manatın məzənnəsi dəyişməz qalmış və 1 ABŞ dolları 1,70 manata bərabər olmuşdur.