"İstehlak kreditləri haqqında obyektiv fikirlər deməliyik"
"Ümumilikdə 2018-2019-cu illər ərzində banklar tərəfindən verilmiş 14,5 milyard kreditin təqribən 8,5 milyard manatı biznes sektoruna, 6 milyard manatı isə istehlak kreditlərinin payına düşür".
Bu barədə Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının İdarə Heyətinin sədr əvəzi İbrahim Alışov məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, istehlak və biznes kreditləri arasındakı fərqli dinamika haqqında obyektiv fikirlər deməliyik: "2019-cu ilin 9 ayı ərzində 3,1 milyard manat istehlak bazarına, 3,9 milyard manat isə biznesə kredit verilib. Belə ki, hər ay biznes sektoruna 423 milyon manat kredit verilir, 349 milyon manat isə istehlak kreditləri təşkil edir".
İ.Alışov bildirib ki, hazırda 8,5 milyard manat olan biznes kreditlərinin 3,5 milyard manatı kiçik və orta biznes sektoruna verilir. Bu il verilən kreditlərin 61 faizi təqribən 1 milyon manatdan yuxarıdır: "Bu isə ona dəlalət edir ki, həmçinin təhlillər göstərir ki, kiçik və orta biznes subyektlərinin şəffaflığında problem var. Sahibkarlardan xahişimiz bundan ibarətdir ki, bizneslərini şəffaflaşdırsınlar".
ELMAN RÜSTƏMOV XƏBƏRDARLIQ ETMİŞDİR
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov bu ilin yayında Prezidentin yanında keçirilmiş müşavirədə əhaliyə verilən cəmi kreditlərin bankların kredit portfelinin yarısına yaxınlaşmasının problemlər yarada biləcəyi barədə xəbərdarlıq etmişdir:
PREZİDENT TAPŞIRIQ VERMİŞDİR
Bunu növbəti iqtisadi müşavirədə Prezident İlham Əliyev demişdir.