Gömrüyün “Yaşıl dəhliz”indən cəmi 1%-lik hissə istifadə edə bilir
Bu vaxtadək 490 iştirakçıya “Yaşıl dəhliz” sistemindən istifadə hüququ verilib.
Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev noyabrın 26-da keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
O bildirib ki, idxal əməliyyatlarında 297 iştirakçı, ixrac əməliyyatlarında isə 193 iştirakçı "Yaşıl dəhliz"dən istifadə hüququndan yararlanıb.
2019-cu ilin Oktabr ayına olan məlumata görə, xarici ticarət iştirakçıların sayı 35 261, o cümlədən fiziki şəxs iştirakçıların sayı 27 156, hüquqi şəxs iştirakçıların sayı 8 105 olub. Beləliklə, xarici ticarət iştirakçılarının cəmi 1,4%-nə “Yaşıl dəhliz” sistemindən istifadə hüququ verilib.
Yaşıl Dəhliz buraxılış sistemi
"Yaşıl Dəhliz" buraxılış sisteminin məqsədi qanunvericiliyə riayət edən xarici ticarət iştirakçıları üçün daha əlverişli şərait yaratmaq, biznesin dövlət tənzimləmə mexanizmlərinin effektivliyini artırmaq, könüllü riayət mədəniyyətini formalaşdırmaq, risk qiymətləndirilməsi və gömrük auditi əsasında gömrük nəzarətini və rəsmiləşdirilməsini daha çevik və şəffaf həyata keçirməklə fiziki gömrük yoxlamalarını minimuma endirmək, ölkənin ixrac potensialını gücləndirmək, məmur-sahibkar münasibətlərini müasir idarəçilik prinsiplərinə uyğun olaraq inkişaf etdirmək və mövcud resurslardan daha optimal istifadəni təmin etməkdir.
Ümumi üstünlüklər: