Yeni faiz şərtləri ilə depozit hərracı elan edildi - 6 FAİZDƏN DƏ AŞAĞI...
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə növbəti depozit hərracı elan edilib.
"Marja" xəbər ki, hibrid hərrac ilə 100 milyon manat cəlb edilməsi nəzərdə tutulur. Hərrac 16 Dekabr 2019-cu il tarixində keçiriləcəkdir.
Müddət 14 gün, faiz dərəcəsi 5,76% - 7,49% aralığında müəyyən olunub. Qeyd edək ki, bundan əvvəlki depozit hərracları üçün faiz dərəcəsi 6,01% - 7,74% aralığında müəyyən olunurdu. Faiz aralığının yenidən aşağı düşməsi Mərkəzi Bankın bu il 8-ci dəfə faiz endirməsi ilə bağlıdır.
Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyəti uçot dərəcəsinin 25 baza punktu azaldılaraq 7.75%-dən 7.5%-ə endirilməsi haqda qərar qəbul etmişdir. Faiz dəhlizinin yuxarı və aşağı hədləri uçot dərəcəsinə ±1.75%-lik diapazonda müəyyənləşdirilmişdir (9.25% və 5.75%).
Qaydalara görə, depozit hərracının faiz aralığı faiz dəhlizinin aşağı həddi ilə uçot dərəcəsi arasında müəyyən edilir. Faiz dəhlizinin aşağı həddi və uçot dərəcəsi dəyişdikdə depozit hərracında faiz aralığı da dəyişir.
Qeyd edək ki, depozit hərraclarında tələb təklifi dəfələr ilə üstələdiyindən əqdlər üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi aralığın aşağı səviyyəsində - 6,01% təşkil edirdi. Əgər 16 Dekabrda keçiriləcək hərracda da tələb təklifi üstələsə əqdlər üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi 6%-dən də aşağı düşəcəkdir.
2019-cu ildə Mərkəzi Bank 8 dəfə faiz endirməsinə baxmayaraq depozit hərraclarında tələb kəskin azalmır.