Pul baratları üzrә müsbət saldo kəskin düşüb - AZƏRBAYCANA XARİCDƏN GÖNDƏRİLƏN PULLAR AZALIB
Pul baratları üzrә müsbət saldo 160 milyon dollar və ya 29,5% azalıb. Səbəb Azərbaycanda xaricdən daxil olan pul baratlarının azalması, ölkədən çıxarılan pul baratlarının isə daha çox artmasıdır
2019-cu ilin 9 ayı ərzində Azərbaycanda xaricdən göndərilən pul baratlarının həcmi 13.7% azalaraq 692.8 milyon dollar, ölkədən çıxarılan pul baratlarının həcmi isə 18.9% artaraq 311 milyon dollar olmuşdur. Nəticədə pul baratları üzrə 381.8 milyon dollarlıq müsbət saldo yaranmışdır. “Marja” bu barədə Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ölkәyә göndәrilәn pul baratlarının hәcmi 10.7% artaraq 803.3 milyon dollar, ölkәdәn çıxarılan pul baratlarının hәcmi isә 5.3% artaraq 261.5 milyon dollar olmuşdu. Nәticәdә pul baratları üzrә 541.8 milyon dollar müsbәt saldo yaranmışdı.