“Mir” sisteminin Azərbaycanda tətbiqi məsələləri öyrənilir"
“Mir” sisteminin Azərbaycanda tətbiqi məsələləri öyrənilir".
“Marja” xəbər verir ki, bunu 2019-cu ilin yekunlarına həsr olunmuş müşavirədə Baş Nazirin müavini Şahin Mustafayev bildirib.
“Turizmin inkişafı baxımından Rusiya Federasiyasından gələn turistlərin sayı önəmli dərəcədə artmışdır. Sizin tapşırığınızla (Prezident İlham Əliyevin - red) artıq məhz nağdsız əməliyyatların həyata keçirilməsinin artırılması baxımından Rusiya Federasiyasının “Mir” sisteminin Azərbaycanda tətbiqi məsələləri öyrənilir və yaxın gələcəkdə bizim iqtisadiyyata və ölkəmizin maraqlarına uyğun gələrsə, bu sistemin də tətbiqi baş tutacaqdır. Sistemin tətbiqi nəticəsində turizm imkanlarının, eyni zamanda, Azərbaycana valyuta daxilolmalarının artımı da gözlənilir”,- Şahin Mustafayev bildirib.
Məlumat üçün bildirək ki, "Mir" Rusiyanın milli ödəniş sistemidir. Hesablaşmalar rublla aparılır. Mir ödəniş sisteminin operatoru Milli Ödəniş Kartları Sistemidir. Ödənişlər baxımından Rusiya ödəniş sistemləri bazarının təxminən 17.5% -ni tutur.