Daha çox kredit deyil, başqa banklara borc verir
“Azərbaycan Sənaye Bankı” maliyyə resurslarını kreditləşməyə deyil, digər banklarda depozit şəkilində yerləşdirməyə üstünlük verir.
Aktivləri 1 milyard manata yaxınlaşsa da “Azərbaycan Sənaye Bankı” ASC real sektorun maliyyələşdirilməsində geniş iştirak etmir. Bankın digər banklarda yerləşdirdiyi depozitlər müştərilərə verdiyi kreditlərdən 1,6 dəfə çoxdur.
“Marja” xəbər verir ki, 31 Dekabr 2019-cu il tarixində “Azərbaycan Sənaye Bankı” ASC 985 milyon 151 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Cəmi aktivlərin 543 milyon 274 min manatını və ya 55%-ni “Azərbaycan Sənaye Bankı”nın digər banklardakı depozitləri, 331 milyon 402 min manatını və ya 33,6%-ni müştərilərə verilən kreditlər təşkil edib.
2018-ci ilin yekunu ilə müqayisədə “Azərbaycan Sənaye Bankı”nın digər banklardakı depozitləri 82 milyon 41 min manat və ya 17,8%, müştərilərə verilən kreditlər isə 45 milyon 453 min manat və ya 15,7% artıb. 2018-ci ilin sonunda “Azərbaycan Sənaye Bankı”nın digər banklardakı depozitləri 461 milyon 233 min manat, kredit portfeli isə 285 milyon 950 min manat təşkil etmişdi.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Sənaye Bankı”nın 1 milyard manata yaxın aktivləri olsa da baş ofisi, Bakıdakı "Dərnəgül", "Park Bulvar", "Gözəl ofis"; Sumqayıt və İmişli filialları ilə xidmət göstərir.