15%-lə pul təklif edən Bankın verdiyi kreditlər kəskin artıb
“AFB Bank” ASC 2019-cu ili 6 milyon 244 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
“Marja” Bankın maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, 2019-cu ildə “AFB Bank” ın cəmi gəlirləri 40 milyon 253 min manat, cəmi xərcləri 23 milyon 268 min manat təşkil edib. Bankın gəlirləri xərclərini üstələdiyindən 16 milyon 985 min manat əməliyyat mənfəəti formalaşıb. Əməliyyat mənfəətindən 9 647 min manat Mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyata ayrılıb, 1 094 min manat mənfəət vergisi ödənilib. Nəticədə “AFB Bank” ötən ili 6 milyon 244 min manat xalis mənfəət ilə bağlayıb.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ildə “AFB Bank” ın cəmi gəlirləri 45 milyon 260 min manat, cəmi xərcləri, cəmi xərcləri 25 milyon 903 min maant, əməliyyat mənfəəti 19 milyon 357 min manat təşkil etmişdi. Həmçinin, mümkün zərərlər üçün yaradılmış məqsədli ehtiyatdan azad olmuş 4 milyon 596 min manat hesabına Bankın mənfəəti 23 milyon 953 min manata yüksəlmidi. 2 milyon 300 min manat mənfəət vergisi ödənildikdən sonra. “AFB Bank” 2018-ci ili 21 milyon 654 min manat xalis mənfəət ilə başa vurmuşdu.
“AFB Bank”ın 2018-ci ildə faiz gəlirləri 33 milyon 938 min manat ikən, 2019-cu ildə 28 milyon 854 min manat, 2018-ci ildə qeyri-faiz gəlirləri 11 milyon 322 min manat ikən 2019-cu ildə 11 milyon 399 min manat təşkil edib.
2018-ci illə müqayisədə 2019-cu ildə “AFB Bank”ın cəmi aktivləri 157 milyon 176 min manat və ya 37,6% artaraq 574 milyon 707 min manata yüksəlib. Bank 2018-ci ilin sonunda 417 milyon 530 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
O cümlədən ötən il müştərilərə verilmiş kreditlər 171 milyon 565 min manat və ya 88% artaraq 365 milyon 870 min manata yüksəlib. 2018-ci ilin sonunda müştərilərə verilmiş kreditlər 194 milyon 305 min manat təşkil etmişdi.
“AFB Bank”ın biznes kreditləri portfeli 138 milyon 19 min manatdan, 291 milyon 315 min manata, istehlak kreditləri portfeli isə 19 milyon 72 min manatdan 33 milton 663 min manata yüksəlib.
Ötən il “AFB Bank”da depozitlər 88% artaraq ilin sonunda 379 milyon 425 min manata çatıb.
31 Dekabr 2019-cu il tarixində “AFB Bank” 79 milyon 152 min manat məcmu kapitala malik olub.
Qeyd edək ki, “AFB Bank” biznes kreditlərini 15%-dən, istehlak kreditlərini isə 16%-dən başlayan dərəcələr ilə təklif edir.