İşçilər ilə müqavilə bağlanır, banklar qazanır - 1 İLDƏ 276 MİN ƏDƏD ARTDI
2019-cu il ərzində Azərbayacanda əməkhaqqı kartlarının sayı 276 min ədəd artıb, kredit kartlarının sayı isə 63 min ədəd azalıb.
2019-cu ilin sonunda Azərbaycanda cəmi ödəniş kartlarının sayı 7 milyon 266 min ədəd təşkil edib.
"Marja" Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki, Noyabr ayının sonu ilə müqayisədə Dekabrda cəmi ödəniş kartlarının sayı 59 min ədəd artıb.
Noyabrın sonunda cəmi ödəniş kartlarının sayı 7 milyon 207 min ədədə təşkil etmişdi.
Cəmi ödəniş kartlarının sayı Yanvarda 39 min ədəd, Fevralda 74 min ədəd, Martda 0 ədəd, Apreldə 97 min ədəd, Mayda 247 min ədəd, İyunda 43 min, İyulda 121 min ədəd, Avqustda 77 min ədəd, Sentybarda isə 58 min ədəd artmışdı. Oktyabrda isə cəmi ödəniş kartlarının sayı 130 min ədəd azalmışdı. Azalma sosial kartların azalmasından qaynaqlanmışdı. Sosial kartların sayında azalma aqro kartların müddətinin bitməsi ilə əlaqədar idi. Bu il kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarına subsidiyalarını almaları üçün yeni fermer kartı veriləcəkdir. Noyabrda cəmi ödəniş kartlarının sayı 71 min ədədə artmışdı.
Noyabr ayının sonu ilə müqayisədə Dekabrda sosial kartların sayı 26 min ədəd azalaraq 2 milyon 383 min ədədə düşüb.
Dekabrda əməkhaqqı kartlarının sayı 10 min ədəd artaraq 2 milyon 316 min ədədə, əməkhaqqı və sosial kart olmayan digər debet kartlarının sayı 29 min ədəd artaraq 1 milyon 769 min ədədə, kredit kartlarının sayı isə 46 min ədəd artaraq 797 min ədədə çatıb.
2018-ci ilin sonu ilə müqayisədə isə ötən il ərzində (12 ayda) cəmi ödəniş kartlarının sayı 755 min ədəd, o cümlədən, əmək haqqı kartlarının sayı 276 min ədəd, sosial kart və əməkhaqqı kartı olmayan digər debet kartların sayı isə 680 min ədəd artıb. Sosial kartların sayı 139 min ədəd, kredit kartlarının sayı isə 63 min ədəd azalıb.
Qeyd edək ki, əməkhaqqı kartlarının sayındakı artıma işçilərin rəsmiləşdirilməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlər təkan verib.